Kids were here….. /may 2013

Currently I am taking part in the annual project, which requires to make four pictures per month. Images should show the evidence of my son’s path . The project will involve users from polish forum “Dziecko w Obiektywie”. My friend, blogger and passionate photographer (http://wikimaksija.blogspot.no/) posted on the side the quote by Jude Wood“In the the moment is is easy to get frustrated with all the mess and clutter that results from living with children. This set reminds me how quickly it will all pass. One day the toys will be in totes no longer played with. I will miss this. I’m reminded to slow down. To not stress about it. My happiness is not dependant upon everything put back into place and a neat and tidy home. One day we will have a wonderful reminder. Evidence left behind written upon our hearts and minds of our children. Photographs that will bring us back to this very day, when our kids were here.”

Link to the original project :
http://kidswerehere.wordpress.com/

I’m looking forward to see what kind of marks left other childrens.

In May, I was able to capture those signs of my child’s path 🙂

Dzieci tu były…/maj 2013.  Aktualnie biorę udział w rocznym projekcie polegającym na wykonaniu czterech zdjęć w miesiącu. Kadry te mają na celu pokazanie i uwiecznienie śladów, które zostawił mój synek.  W projekcie tym biorą udział użytkownicy Forum Dziecko w Obiektywie. Moja koleżanka, blogerka i pasjonatka fotografii (http://wikimaksija.blogspot.no/) zamieściła na forum tę oto myśl przewodnią, stanowiącą cytat autorstwa Jude Wood:  “W tej chwili można bardzo łatwo popaść w frustrację z powodu bałaganu, który jest rezultatem życia z dziećmi. Ten zestaw (zdjęć) przypomina mi, jak szybko to wszystko minie. Przyjdzie dzień gdy zabawki wylądują w skrzynkach i nikt nie będzie się nimi bawił. Będę tęsknić za tym. Uświadamiam sobie aby zwolnić. Nie stresować się tym. Moje szczęście nie zależy od tego, że wszystko jest na swoim miejscu, a dom jest czysty i uporządkowany. Pewnego dnia będziemy mieć wspaniałe wspomnienia. Dowody zapisane w naszych sercach i umysłach naszych dzieci. Fotografie, które przeniosą nas z powrotem do tych samych dni, kiedy nasze dzieci były tutaj.”

Link do oryginalnego projektu:
http://kidswerehere.wordpress.com/

Z dużym zainteresowaniem i niecierpliwością czekam i podglądam ślady dzieci uwiecznione przez pozostałych uczestników projektu.

W maju udało mi się utrwalić takie oto ślady pozostawione przez mojego syna 🙂

DSC_3582

nikkor- 35mm

Exposure Time/Ekspozycja : 1/100Sec
F1,8
Exposure Program : Manual
ISO : 200

DSC_3904

nikkor 18-55mm

Exposure Time/Ekspozycja : 1/500Sec
F5,6
Exposure Program : Manual
ISO : 200

DSC_4957

nikkor- 35mm

Exposure Time/Ekspozycja : 1/640Sec
F1,8
Exposure Program : Manual
ISO:250

DSC_5063

nikkor- 35mm

Exposure Time/Ekspozycja : 1/640Sec
F1,8
Exposure Program : Manual
ISO : 250

Click on images to enlarge./Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s