It is not that easy how it looks like…

You probably think that my son is a good model?!  Unfortunately You are very wrong!

For you, it looks like he sits where I put him and he does what I would like to ….. I wish…..The truth is I usually have around 1-5 shots untill he starts to move, being interested with many different things.  Also this is the age, in which what comes to the hand it goes to the mouth 🙂 I have some tricks to keep my son sit a little longer in one place, which I would like to share with You. The first trick is I’m starting to sing, sometimes the songs which he already know and sometimes te new one, also I’m starting to talk to him about what we are doing and I’m changing my tone or the fast of my speaking. The other thing is that I’m taking some toys which are making  noise. This trick is harder because in one hand I have my camera and in the other a toy, so I need to have eveything prepared before the shooting.

Maybe You now some other tricks and would like to share it with me?

To nie jest takie proste jak się wydaje….  Prawdopodobnie sądzicie, iż  mój syn jest dobrym modelem?!  Niestety jesteście w błędzie!

Dla Was wygląda to tak, iż siedzi tam, gdzie go posadzę i patrzy tam, gdzie ja tego chcę…. Ale to tylko moja wizja…. Tymczasem prawda jest taka, że zazwyczaj mam około 1-5 naciśnięć na spust migawki zanim zacznie się poruszać, kiedy zainteresuje się czymś innym. Poza tym mój syn jest w takim wieku, iż co ma rączkach to ląduje też i w buzi 🙂 Opanowałam kilka sztuczek, aby zatrzymać w jednym miejscu swojego syna dłuższą chwilę i chciałabym się nimi z Wami podzielić. Pierwsza z nich to śpiewanie. Czasem są to piosenki, które On już zna, a innym razem nowe. Dobrym sposobem jest też mówienie do Niego, opowiadanie o tym co robimy przy jednoczesnej modulacji głosu i zmianie tempa mówienia. Kolejną czynnością, jaką wykonuję, jest wykorzystanie zabawki, która wydaje z siebie różne dźwięki, na przykład grzechotka czy piszczący miś. Wtedy robienie zdjęć jest nieco trudniejsze, gdyż w jednej ręce mam aparat, a w drugiej zabawkę. Wobec tego zanim zacznę robić zdjęcia muszę mieć już wszystko ustawione.

Może Ty znasz jakieś inne sposoby, aby zatrzymać dziecko na dłużej w jednym miejscu i chciał/chciałabyś się nimi podzielić?

The pictures were made with bright lens-  nikkor 35mm

Zdjęcia wykonałam przy użyciu jasnego obiektyw- nikkor 35mm

. _DSC0624

Exposure Time/ Ekspozycja : 1/250Sec
F/1,8
ISO : 400

_DSC0648

 Exposure Time/Ekspozycja : 1/160Sec
F/1,8
ISO: 400

_DSC0667

Exposure Time/Ekspozycja : 1/250Sec
F/1,8
ISO : 400

_DSC0688

Exposure Time/Ekspozycja : 1/250Sec
F/1,8
ISO : 400

DSC_2583-1 - Kopia

Exposure Time/Ekspozycja : 1/500Sec
F/1,8
ISO : 800

DSC_2600-3 - Kopia

Exposure Time/Ekspozycja : 1/500Sec
F/1,8
ISO: 800

Advertisements

One thought on “It is not that easy how it looks like…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s